16 grudnia w bibliotece odbył się wykład pt. "Amerykański rozdział w biografii i twórczości Henryka Sienkiewicza", zaprezentowany przez dr Marię Rółkowską z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Z wykładu dowiedzieliśmy się, iż Sienkiewicz wyjechał do Stanów Zjednoczonych jako korespondent wystawy z okazji stulecia państwa amerykańskiego. Podczas dwuletniego pobytu w Ameryce powstaje wiele utworów, najbardziej znanym są "Listy z podróży po Ameryce", powstaje również "Komedia z pomyłek" oraz kilka nowel, "Przez stepy", "Orso", "Sachem", "W krainie złota". Autor często w tym okresie sięgał po historie przygodowe i westerny. Amerykański okres pisarza stał się dla niego dużym impulsem rozwoju, początkiem ciekawej i cenionej drogi literackiej.

Podczas wykładu zostały wręczone nagrody laureatom konkursu literackiego "Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza. Sto pytań na stulecie". W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Feliksa Nowowiejskiego w Braniewie.

ROK 2016 - Rokiem Henryka Sienkiewicza1
ROK 2016 - Rokiem Henryka Sienkiewicza2