zdjęcie przedstawiające fragment wystawy "zdmuchnąć kurz"

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy "Zdmuchnąć kurz...", wypożyczonej z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.
Wystawa prezentuje realizacje konserwatorsko-restauratorskie cennych zbiorów, które przeprowadzono w Pracowni Konserwacji Zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie w latach 2013-2015. Zabiegi konserwatorskie przeprowadziła Katarzyna Kresymon, specjalistka w zakresie konserwacji skóry i papieru.


Ekspozycja prezentuje w formie fotografii wyniki pracy konserwatorki, dzięki której ciekawe zbiory WBP odzyskały swój blask i zachowały swoje ulotne piękno. Wśród obiektów poddanych zabiegom „leczniczym” znalazły się między innymi dawne czasopisma, nuty, plany Olsztyna z przełomu XIX i XX wieku oraz starodruki i książki z XIX w. Eksponaty poddano m.in. kąpielom, czyszczeniu mechanicznemu, prasowaniu, uzupełniono ubytki, naprawiono przetarcia, usunięto przebarwienia. Największą i najbardziej pracochłonną do tej pory realizacją była konserwacja starodruku „Constitutiones Synodales Dioecesis Varmiensis” z 1612 r., podczas której dokonano bardzo ciekawego odkrycia historycznego.
Zapraszamy do 31 października, w godzinach pracy biblioteki.