Piątek minął w duchu gawędziarskim. Ranek należał do dzieci, popołudnie do dorosłych.

Młoda publiczność czyli uczniowie klas drugich braniewskich placówek uległa czarowi baśni hinduskiej o Czaturtandzie i króliku, ormiańskiej o biednym Dżiko i arabskiej o mądrej papudze opowiedzianych przez Agatę Półtorak, ilustratorkę i autorkę książek dla dzieci.
Niepowtarzalny nastrój potęgował niezwykły głos gawędziarki, niecodzienne instrumenty muzyczne, półmrok "okraszony" lampkami, teatrzyk Kamishibai z własnoręcznymi ilustracjami. Warsztaty dopełniały działania plastyczne z wielką pieczołowitością wykonywane przez młodych uczestników.

Opowieści dla dorosłych dotyczyły miłości a dokładniej różnych jej obliczy. Uczestnicy mieli okazję usłyszeć baśń szkocką "Królewna foka", indiańską "Niedźwiedzia skórka" i islandzką "O kochającej matce i morskiej syrenie". Oczywiście, podobnie jak dzieci, dorośli dali się ponieść fantazji i urokowi gawędziarki ...a emocje jakie towarzyszyły odbiorowi takiej formie przekazu świadczą tylko o tym, że warto opowiadać, przekazywać historie "z ust do ust", słuchać i rozmawiać.
Spotkania zrealizowane w ramach projektu "Najważniejsze są słowa", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury!

Agata Poltorak1
Agata Poltorak2