Punkt Informacji Turystycznej w Braniewie powstał w marcu 2003 r. Utworzony został w ramach  zadania realizowanego w latach 2002-2003, ujętego w Kontrakcie dla województwa Warmińsko-Mazurskiego. Punkt IT jest częścią Miejskiej Biblioteki Publicznej. Biuro mieści się w budynku MBP, w centrum miasta, w sąsiedztwie Bazyliki Mniejszej p.w. św. Katarzyny (największy kościół w mieście, jeden z najpiękniejszych zabytków Braniewa).

W Punkcie IT pracuje dwóch Informatorów udzielających kompletnych informacji o Braniewie i okolicach. Posiadamy materiały promocyjne otrzymane m.in. z Urzędu Marszałkowskiego woj. Warmińsko - Mazurskiego, Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Polskiej Organizacji Turystycznej. Prowadzimy sprzedaż: map, albumów, przewodników, pocztówek, pamiątek turystycznych, a także usługi: ksero, fax, przepisywanie prac, skanowanie, drukowanie, laminowanie.

Ponadto w Czytelni dla Dorosłych (I piętro) znajduje się bogaty księgozbiór regionalny, dotyczący Warmii i Mazur (również w jęz. niemieckim - dar Gerharda Steffena - byłego mieszkańca Braniewa). Tam też osoby odwiedzające mogą skorzystać z Internetu.

Nasze wydawnictwa:

• Spacer po Braniewie – mini przewodnik  (pol., niem),
  • Ciekawostki o Braniewie (pol., ang.)

Dzięki współpracy z Urzędem Miasta Braniewa wydane zostały:

• Plany miasta Braniewo (pol., ang., niem., ros.),
  • Folder Braniewo (pol., ang., ros.),
  • Ulotka – baza noclegowa i gastronomiczna.
  • Mapa Braniewa wydana z udziałem reklamodawców,

Edukacja regionalna - Spotkania z przedszkolakami

Cykliczne  spotkania zatytułowane „Z przedszkolakami o turystyce”, na które zostają  zaproszone najstarsze dzieci z  braniewskich przedszkoli. Cel spotkań: zapoznanie dzieci z zasadami działania informacji turystycznej oraz przedstawienie głównych atrakcji Braniewa w sposób dostosowany do „małych turystów”.
Warsztaty edukacyjne: "Cudze chwalicie swego nie znacie " oraz  "Braniewo, miasto w którym mieszkam"  skierowane do dzieci z najstarszych grup przedszkolnych oraz uczestników wakacyjnych spotkań w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Braniewie. Główny cel warsztatów to rozbudzenie  w najmłodszych mieszkańcach Braniewa zamiłowania do własnego miasta i regionu.

Konkurs fotograficzny

Skierowany do uczniów szkół podstawowych (kl. IV-VI), gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Od 2013 roku skierowany do wszystkich mieszkańców Braniewa i powiatu braniewskiego.  Przeprowadzany na przełomie maja i czerwca pod nazwą "Piękno Ziemi Braniewskiej".  Cele konkursu: zachęcenie mieszkańców Braniewa i powiatu braniewskiego do poznania uroków Ziemi Braniewskiej, zwrócenie ich uwagi na piękno i walory przyrody oraz architektury - umiejętność zachowania tego piękna na fotografii, a także promocja walorów krajobrazowych i architektonicznych Ziemi Braniewskiej.

1. Certyfikat Polskiego Systemu Informacji Turystycznej w kategorii **
  2. II. miejsce w konkursie na Najlepsze Centrum Informacji Turystycznej w Polsce. Laureat konkursu 2012.
  3. II. miejsce w konkursie na Najlepsze Centrum Informacji Turystycznej w Polsce. Laureat konkursu 2016.
  4. I. miejsce w konkursie historycznym Jestem stąd - moje Braniewo. Braniewo 2017.